با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد:

آغاز عملیات اجرایی 3500 واحد طرح اقدام ملی مسکن در شهر جدید بهارستان

عملیات اجرایی ۳۵۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید مراسم آغاز عملیات اجرایی ۳۵۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و حبیب اله طاهرخانی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید برگزار شد.
اسلامی در این مراسم اظهار کرد: امروز کار بزرگی در شهر بهارستان انجام شده که تاثیر زیادی در خانه دار شدن مردم دارد و این پروژه ها باید با اسلوب و انضباط خاصی اجرایی شوند.
وی ادامه داد: نمونه‌ی بارز شهرهای جدیدی که عملیات ساخت آن ها در دهه ی ۷۰ شمسی آغاز شد، شهر بهارستان اصفهان است و امروز ۲۳ شهر جدید در کشور داریم. شهر جدیدی نیز در ارومیه در حال ساخت است.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: البته این شهرها فقط نباید خوابگاه باشند، بلکه باید کسب و کار در آن ها رونق داشته باشد.
اسلامی گفت: ساز و کارهای اجرایی باید به گونه‌ای باشد که عملیات ساخت منازل مسکونی اصولی پیش برود. پایه گذاری فکری ما این است که با منطق جدید، شیوه نامه‌های ساخت و ساز تدوین شود و باید جامعه‌ی هدف را بشناسیم.
وی افزود: از دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفری که در طرح اقدام مسکن ملی ثبت نام کرده‌اند حدود ۵۱۰ هزار نفر واجد شرایط اقدام ملی مسکن هستند. ما متقاضی را با ظرفیت معیشتی که دارد شناسایی می‌کنیم چرا که اطلاعات معیشتی او را داریم.
وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت مردم استفاده کنیم که خودشان ساخت و سازها را انجام دهند و زمین مناسب در اختیار آن ها قرار داده شود. پنج ماه پیش زمین‌هایی را در ارومیه به مردم دادیم که جواب مثبت هم دریافت کردیم. این پتانسیل، پیش برنده است که مردم وارد کار شوند. برای سازنده هم وام ۳۰۰ میلیونی در نظر گرفته‌ایم که رقم قابل توجهی است.
اسلامی ادامه داد: درباره‌ی راه‌های استان اصفهان قبول داریم که کیفیت لازم را ندارند. با شرکت‌های سرمایه گذار مشکل داریم که قول می‌دهند اما عمل نمی کنند. امیدواریم بهسازی راه‌های استان زودتر انجام شود.
وی خبر داد: آزاد راه کنار گذر شرق در حال رسیدن به نائین است که بار ترافیک را از ترانزیت فرودگاه کاهش می‌دهد.
طاهرخانی نیز با حضور در این مراسم با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی مسکن نیز ابراز داشت: ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در قالب اجرای این طرح در دستور کار است.
مدیرعامل شرکت شهرهای جدید با بیان اینکه در شهر جدید بهارستان سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی به صورت ثبت‌نامی و یک هزار واحد مسکونی به صورت مشارکتی با بخش خصوصی آغاز خواهد شد، ادامه داد: همزمان در قالب تفاهم‌نامه های کلانی که بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع، وزارت آموزش و پرورش و بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شده تأمین زمین صورت گرفته که این پروژه‌ها تحرکی جدی را در عرصه زمین و مسکن ایجاد می‌کند.
وی در خصوص چرایی استفاده از مجری خارجی برای اجرای اقدام ملی مسکن در بهارستان تصریح کرد: مبنای ما در این طرح بهره برداری با حداقل قیمت و در کمترین زمان ممکن است.
طاهرخانی ادامه داد: قیمت‌ها و قالب اجرای پروژه از سوی شورای عالی مسکن کشور ابلاغ شده و ما هر آن‌کس که در قالب این برنامه اعلام همکاری کند می‌پذیریم و از این رو شرکت مجری طرح در بهارستان سرمایه‌گذاری کلانی بر روی خودرو و تجهیزات خود داشته و از این رو ظرفیت بسیار خوبی دارد.
وی تاکید کرد: همه پرسنل این شرکت ایرانی است و حتی یک نیروی خارجی هم ندارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: ما به مردم تعهد داده‌ایم و باید در زمان مشخص باید این پروژه بهره برداری شود و در حال حاضر نیز از هر سرمایه‌گذاری که تمایل به همکاری داشته باشد مطابق قوانین استقبال خواهیم کرد.
وی همچنین در خصوص پروژه مترو بهارستان تصریح کرد: زمان بهره‌برداری این پروژه سال ۱۴۰۰ مشخص شده است، ایستگاه‌ها در حال بهره‌برداری است، روسازی پیشرفت خوبی دارد و در حال انتخاب پیمانکاران برق هستیم و تلاش داریم فاز اول تا نیمه اول سال به بهره برداری برسد.
طاهر خانی با اشاره به مترو شهر جدید مجلسی نیز تاکید کرد: این پروژه به میزان ۱۰ کیلومتر در دست اجرا است و به مترو بهارستان متصل خواهد شد.
وی با بیان اینکه تولید مسکن باکیفیت در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است، گفت: رعایت استانداردها را در دستور کار داریم و این طرح با نهایت کیفیت اجرایی خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجرای طرح محور میانی بهارستان ادامه داد: این پروژه الگوی کشوری است و قرار است با بخش خصوصی اجرایی شود.
محمدرضا احمدی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان نیز در آئین بهره برداری از پروژه‌های عمرانی و آغاز عملیات اجرایی سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن با اشاره به سفر یک سال و نیم گذشته وزیر راه به شهر جدید بهارستان اظهار داشت: از سفر گذشته شما تاکنون در شهر جدید بهارستان اتفاقات خوب و مهمی رقم خورده است.
وی با بیان اینکه پیشرفت 93 درصدی زیرسازی مترو بهارستان حاصل همت صورت گرفته در این بازه زمانی است، ابراز داشت: تولید ریل ملی در داخل کشور و در ذوب آهن اصفهان اتفاق خوبی بود که ما برای بهره‌برداری از مترو بهارستان از آن بهره بردیم.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان با بیان اینکه سه هزار تن ریل از ذوب آهن خریداری شده است، ادامه داد: یک هزار و 800 تن آن تاکنون در این پروژه استفاده شده و روند اجرا همچنان ادامه دارد.
وی افزود: با توجه به سطح تعاملی که در استان اصفهان وجود دارد پیش بینی می‌شود مترو بهارستان در موعد مقرر بهره برداری شود.
احمدی با بیان اینکه سال گذشته 200 میلیارد تومان از محل سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان اصفهان و 160 میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت عمران بهارستان برای مترو این شهر هزینه شده است، ادامه داد: می‌توان گفت در سال 99 در هر روز یک میلیارد تومان برای مترو هزینه شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه 21 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن در بهارستان برنامه ریزی شده‌انست، ادامه داد: تکلیف 14 هزار واحد مشخص شده و برای مابقی نیز در حال بررسی تفاهم‌نامه ها برای شروع کار هستیم.
مدیرعامل شرکت عمران بهارستان با اشاره به اینکه امروز سه هزار و 500 واحد در بخش ثبت‌نامیها و یک هزار واحد در بخش مشارکتی طرح اقدام ملی مسکن در بهارستان آغاز به کار می‌کند، ادامه داد: ارزش ریالی این پروژه حدود دو هزار و 200 میلیارد ریال است که معادل یک سوم اعتبارات عمرانی استان اصفهان است.
وی تاکید کرد: حتی یک ریال از اعتبارات ملی برای این طرح هزینه نمی شود و همه از مشارکت بخش خصوصی ، آورده متقاضیان و وام بانک مسکن است.

لینک کوتاه نوشته
https://www.ntdc.ir/?p=13698
کد خبر
13698
بازدید
24121