با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد:

امضای سه تفاهمنامه همکاری بین شرکت عمران شهرهای جدید و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

سه قرارداد و یادداشت تفاهم میان وزارت راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون رئیس جمهور به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید مراسم مبادله ۳ قرارداد و یادداشت تفاهم میان وزارت راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحت عنوان واگذاری ۴۰۰ هکتار اراضی الحاقی به پارک علم و فناوری پردیس، مشارکت در احداث شهرک دانش بنیان (شهرک فردوس پردیس) و حمایت از ایجاد و توسعه ناحیه نوآوری شهر جدید پرند با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان، حبیب اله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید و فرزانه صادق مالواجرد معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی در محل ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.
گفتنی است طبق قرارداد واگذاری 400 هکتار اراضی شهر جدید پردیس به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این اراضی منحصراً جهت احداث پارک علم و فناوری، مورد بهره برداری قرار گرفته و این سازمان حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ تحویل اراضی، نسبت به تهیه طرح جامع و پس از آن نسبت به اخذ پروانه ساخت از شهرداری اقدام نماید.
طبق تفاهم نامه دوم، 2 بخش مذکور باید در اجرای عملیات آماده سازی ، محوطه سازی و احداث تاسیسات زیربنایی شهرک فردوس ، طبق طرح جامع مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و طرح آماده سازی و طراحی شهری مصوب ستاد مدیریت شهرک سازی کشور با یکدیگر مشارکت داشته باشند.
براساس مفاد این قرارداد مواردی از جمله استقرار شبکه زیرساخت هوشمند از طریق ایجاد تونل مشترک انرژی و دیتا، استقرار سیستم حمل و نقل هوشمند و غیرآلاینده با اولویت استفاده از دوچرخه همگانی، سیستم حمل و نقل عمومی و خودرو برقی، برقراری امنیت شهری از طریق سیستم دوربین مداربسته،سیستم هشدار خطر هوشمند و شبکه امنیت شهری، طراحی ساختمان‌ها با رویکرد معماری پایدار و براساس دیدگاه‌های پایداری چرخه حیات ساختمان و معماری سبز، ایجاد زیرساختهای فناوری برای بهره گیری ساکنان از خدمات عمومی بر بستر اپلیکیشن ها و اینترنت اشیاء، تامین سرانه فضای سبز و استفاده از الگوی باغ ایرانی در طراحی پارک‌ها و بوستان‌ها به عنوان عرصه‌های همگانی و قرارگاه‌های رفتاری بر پایه مولفه‌های بومی منطبق بر بستر اجتماعی- فرهنگی و در پایان معماری بناها و طراحی عرصه‌های همگانی بر پایه سازماندهی یکپارچه عناصر کالبدی و عملکردی از مهمترین خصوصیت های شهرک نام برده در شهر جدید پردیس به شمار می روند که باید در روند مشارکت و ساخت مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در تفاهم نامه پایانی تحت عنوان حمایت از ایجاد و توسعه ناحیه نوآوری شهر جدید پرند نیز نظر به چشم انداز بیست ساله کشور برای رسیدن به قدرت اول علمی، فناوری و اقتصادی منطقه، همچنین نقش شهرک های فناوری و نواحی نوآوری در توسعه اقتصادی و افزایش ثروت جامعه، شرکت عمران شهرهای جدید با اختصاص قطعه زمینی به مساحت حدود 100 هکتار در ورودی شهر پرند و همجوار با اراضی دانشگاه آزاد اسلامی پرند قصد استقرار شرکت های تولیدی، فناور و دانش بنیان و گسترش فعالیت های تحقیقاتی ، فناوری و تولیدی را دارد.
گفتنی است این تفاهم‌نامه به منظور ارتقاء سطح همکاری‌های مشترک فیمابین شرکت عمران شهرهای جدید (شرکت عمران شهر جدید پرند)، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری ایرانیان، برای توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ناحیه نوآوری پرند به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و امکانات و تسهیلات طرفین با شرایط مندرج در متن آن، امضاء و مبادله شده است.
در این راستا وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران، با اشاره به اهتمام این وزارتخانه برای توسعه شهرک‌های دانش‌بنیان گفت: رفتن به سمت اقتصاد دانش‌بنیان با استعداد و ظرفیتی که جوانان و مردم این کشور دارند یک امر اجتناب پذیر و مورد تاکید ساست های کلی نظام ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری است. به همین دلیل وزارت راه وشهرسازی ذز جهت ایجاد زیرساخت و کمک به توسعه و پیشرفت شهرک‌های فناوری و پارک‌های علم و فناوری گام برمی‌دارد.
وی ادامه داد: ما امروز سه تفاهم‌نامه و قرارداد با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا کردیم. این یک اقدام در راستای همین سیاست کلی است که پارک فناوری پردیس تبدیل به یک نمونه ترکیبی از شهر مسکونی فاخر که ویژه دانشمندان و نخبگان فعال در حوزه علم و فناوری است و مرجع فعالیت‌های دانش بنیان تبدیل شود.
اسلامی با بیان اینکه در گذشته ۹۰ هکتار زمین برای پارک علم و فناوری پردیس تخصیص داده شده بود، گفت: در سال جاری این میزان به ۳۷۰ هکتار افزایش یافت و امروز ۲۸۰ هکتار زمین جدید را به این مجموعه واگذار کردیم.
وی افزود: همچنین یک منطقه ۸۰۰ هکتاری را برای احداث شهرک فردوس که ترکیبی از فعالیت و سکونت دانشی خواهد بود، تخصیص دادیم. این شهرک انشالله با طراحی مناسب می‌توانند نخبگان و فرهیختگان داخلی و خارجی را جذب کند که در یک محیط مفرح سکونت داشته و فعالیت دانش‌بنیان و مرتبط با فناوری پیشرفته انجام دهند. از این طریق یک ظرفیت مناسب برای تحقق اقتصاد دانش بنیان فراهم می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احداث پارک‌های علم و فناوری و شهرک‌های دانش‌بنیان در سایر شهرهای جدید نیز پیش‌بینی شده است، گفت: امروز برای احداث منطقه فناوری و نوآوری پرند که پیش‌بینی شده بود، تفاهم نامه امضا کردیم و برای هشتگرد نیز چنین منطقه‌ای در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: سیاست وزارت راه و شهرسازی توسعه شهرک‌های تخصصی است که سکونت و فعالیت را توامان محقق کند. این سساست هم امکان اشتغال دانش‌بنیان را فراهم می‌کند و هم سکونت‌گاه‌های متناسبی که جذابیت لازم و کافی را درون خود خواهد داشت ایجاد کرده که نیروهای انسانی فرهیخته خود را درون کشور با ایجاد فرصت شغلی حفظ کنیم و به آن‌ها از آن طریق کمک کنیم.
از سویی دیگر معاون علمی و فناوری رییس جمهور، در این مراسم با بیان اینکه امروز ۲۸۰ هکتار اراضی جدید به پارک علم و فناوری پردیس اضافه می‌شود، گفت: در حال حاضر اراضی پارک علم و فناوری پردیس ۹۰ هکتار است که با الحاق اراضی جدید، در پردیس تغییرات اساسی رخ می‌دهد. با این اقدام وزارت راه و شهرسازی پردیس می‌تواند محلی برای به کارگیری نخبگان علمی کشورمان باشد.
وی ادامه داد: در هیچ‌یک از پارک‌های علم و فناوری شاهد آلایندگی شرکت‌ها نیستیم. این ویژگی اقتصاد دانش بنیان است که همراه با محیط زیست است و با تعریف قدیم صنایع که با آلودگی آب و هوا همراه بودند کاملا متفاوت است. امیدوارم پارک علم و فناوری پردیس به عنوان الگوی موفق پایه‌گذار اتفاقات مهم و موثری در این حوزه باشد.
ستاری با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های پردیس به توسعه زیرساخت‌های شرکت‌های دانش بنیان کمک می‌کند، گفت: امیدواریم الگوی موفق پارک فناوری پردیس در پارک پرند هم تکرار شود و اهمیت دادن به اقتصاد دانش بنیان و نخبگان علمی از دستاوردهای بزرگ وزارت راه و شهرسازی است.

لینک کوتاه نوشته
https://www.ntdc.ir/?p=13847
کد خبر
13847
بازدید
27233