عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید خبر داد:

شهرک گلمان ارومیه در مجموعه نسل نو شهرهای جدید جای گرفت

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید از تولد شهر جدیدی دیگر از نسل نو شهرهای جدید تحت عنوان گلمان در مجاورت کلانشهر ارومیه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید زهره داودپور عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید از تولد شهر جدید دیگری از نسل نو شهرهای جدید در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه ایجاد شهر جدیدی دیگر تحت عنوان شهر جدید گلمان در مجاورت شهر ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی در تاریخ 16/03/1399 به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده و هم اکنون در حال پیمودن مراحل حقوقی است.
داودپور در ادامه با اشاره به تمایل دستگاه های استانی به احداث شهر جدید و شهرک به عنوان گزینه مؤثر در ساماندهی نظام سکونت گاهی، بیان کرد: احداث شهرهای جدید و شهرک ها زیرمجموعه سیاست های کلان شهرنشینی و شهرسازی محسوب شده و از این رو مانند هر سیاست شهری دیگری به عنوان اهداف بلند مدت به شمار می روند، از آنجایی که این سیاست در دوره پیش از انقلاب نیز به چشم خورده و پس از انقلاب در سال 1368 شرکت تخصصی تحت همین عنوان تشکیل شده است، ما امروز شاهد به ثمر نشستن نتایج آن در کشور هستیم؛ هرچند که این شهرها در کوتاه مدت شکل گرفته و ما انتظار داشتیم جمعیتی که در طول 200 سال در یک منطقه ساکن می شود، طی 10 سال در این مناطق اتفاق بیفتد.
وی در این راستا ادامه داد: خوشبختانه به دلیل تلاش های مجدانه در پیشبرد این سیاست ما امروز می بینیم که جمعیت پذیری شهرهای جدید آغاز شده و به عنوان یک سیاست، افزایش سطح کیفی زیست و رفاه در شهرهای جدید در دستور کار شرکت عمران شهرهای جدید قرار گرفته است. اکنون شهرهای جدید، نه تنها به عنوان یکی گزینه مطلوب زیست برای شهروندان مطرح هستند، بلکه در نظام سکونتگاهی کشور نقشی خطیر در ساماندهی نظام اسکان، تعادل بخشی به پهنه سرزمین و سیاست گذاری های کلان بخش مسکن ایفا می کنند. این مهم به دلیل نظام مدیریت یکپارچه، عمل گرا، هوشمندانه و تأمین تمامی زیرساخت های کالبدی و اجتماعی در شهرهای جدید به دست آمده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: خوشبختانه امروز تمامی استان ها و محافل تخصصی و حرفه ای شهرسازی به این باور رسیده اند که، شهرهای جدید نقاط برنامه ریزی شده ای برای اسکان جمعیت و ابزاری برای به ثمر نشستن سیاست گذاری های فضائی و مسکن در کشور به شمار می روند و دستگاه های مربوطه می توانند به جای گسترش مناطق بدون برنامه و تحمیل کار و هزینه بالا به این شهرها روی آورند.
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: شهرجدید گلمان در 12 کیلومتری شرق شهر ارومیه و در 4 کیلومتری غرب دریاچه ارومیه قرار گرفته است. اگرچه گلمان از سال 1369 به عنوان ناحیه منفصل شهری ارومیه مطرح بوده و در وضعیت موجود نیز به بیش از 7 هزار نفر جمعیت ساکن دارد، اما مشکلات ناشی از عدم وجود مدیریت و سیاست گذاری یکپارچه، روند روبه رشد ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم شهر ارومیه، تقاضای بالا برای احداث مسکن در اقشار مختلف اجتماعی و اقتصادی، تجربه به ثمر نشسته شرکت عمران شهرهای جدید در مدیریت یکپارچه و پاسخ به تقاضای متنوع مسکن و فعالیت در شهرهای جدید به ویژه در سالهای اخیر، مجموعه دستگاه ها و مدیران استانی را متقاضی تبدیل این محدوده به شهر جدید کرده است. بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، شهر جدید گلمان برای 180 هزار نفر جمعیت در افق بلند مدت احداث خواهد شد و در گام اول بازنگری طرح جامع این شهر در دستور کار شرکت عمران شهرهای جدید قرار گرفته است.
داودپور با تأکید براینکه شهرهای جدید در برنامه های کلان منطقه ای با هدف تعادل بخشی سکونت و فعالیت در مناطق پیرامون شهری مورد توجه قرار گرفته است گفت: شهر جدید گلمان نیز به تبعیت از همین سیاست گذاری فضائی، تلاش دارد تا به منظور مدیریت فعال تقاضای ساخت و ساز در پیرامون شهرارومیه، تأمین مسکن اقشار مختلف مردم، افزایش سطح کیفی زندگی در مجموعه شهری ارومیه و همچنین مدیریت هوشمندانه فضا و سرزمین، سکونتگاهی در خور و شایسته برای شهروندان ارومیه و شهرهای اطراف ایجاد نماید.

لینک کوتاه نوشته
https://www.ntdc.ir/?p=11380
کد خبر
11380
بازدید
9700