در نشست مشترک شرکت عمران شهرهای جدید با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران مطرح شد:

ضرورت استفاده از پتانسیل شهرهای جدید در فعالیت های فرهنگی و هنری/ ساخت 12 فضای فرهنگی از سال 96 تاکنون در شهرهای جدید

نشست مشترک شرکت عمران شهرهای جدید با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با هدف ارتقای همکاری های دو مجموعه در فعالیت های هنری و فرهنگی شهرهای جدید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید جلسه ای با حضور زهره داوود پور عضو هیات مدیره شرکت عمران، عبدالوهاب شهلی بر مدیر کل دفتر توسعه اجتماعی و فرهنگی، جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و کارشناسان مربوطه دفتر توسعه اجتماعی و فرهنگی برگزار شد.
عضو هیات مدیره شرکت عمران با بیان اینکه ارتقای سطح زندگی شهروندان شهر جدید را از مسئولیت اجتماعی به یک وظیفه اجتماعی تبدیل کرده ایم افزود: شکل گیری جامعه سالم نیاز به فضاهای استاندارد دارد که در شهرهای جدید تمام تلاش خود را به کاربسته ایم که استاندارها را رعایت کنیم .
وی همچین اعلام آمادگی کرد که در شهرهای جدید آمادگی احداث هنرستان هنرهای زیبا را داریم و شهرهای جدید ظرفیت و پتانسیل های بسیاری دارد که راهی باشد تا خانواده ها به سمت فعالیت های فرهنگی و هنری تشویق شودند.
داوود پور در این باره ادامه داد: افراد فرهیخته در این کشور زیاد هستند و فضاهای بسیاری نیز جهت ارائه و دورهم جمع کردن این افراد فرهیخته و استفاده بهینه وجود دارد اما به دلیل فاصله ای که بین این دو وجود داشته این سرمایه اجتماعی مورد غفلت واقع شده که این جلسات باب خیری برای همکاری و توسعه زیر ساخت ها ی اجتماعی و فرهنگی در شهرهای جدید است .
وی با تاکید بر اختصاص یک بند از تفاهمنامه به مشارکت در احداث هنرستان هنرهای زیبا و شهر خلاق بیان کرد: ما افراد هنرمند بسیاری در شهرهای جدید به خصوص شهر جدید پرند داریم که ساکن شهر هستند و این مبنای خوبی برای همکاری و توسعه فرهنگی و اجتماعی در شهر های جدید به شمار می رود.
عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید همچنین ضمن ابراز تاسف نسبت به این که سالها پیش شهرک سینمایی در شهر جدید هشتگرد در نظر داشتیم که اجرا شود اما متاسفانه رها شده و باید دوباره احیا شود گفت: برای در اختیار قرار دادن فضاهایی جهت لوکیشن فیلم های سینمایی فضاهای خوبی در شهرهای جدید وجود دارد که بسیاری از آنها مغفول مانده و به نمایش گذاشته نشده است مثلا گالری هنری در اندیشه که چندی پیش به نمایشگاه فاخر آثار هنرمندان متعلق به شهرهای جدید اختصاص داده شد.
این مقام مسئول همچنین افزود: پتانسیل های خوبی در شهرهای جدید وجود دارد از جمله صنایع دستی و موسیقی و برگزاری رویدادهای ملی که می توان با مشارکت با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهترین نحو از این پتانسیل ها استفاده کرد.
عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید همچنین آمادگی مشارکت با بخش خصوصی در زمینه ساخت فضاهای فرهنگی را عنوان کرد و بیان داشت: با همکاری می توانیم فضاهای فاخر با استانداردهای خوب را اجرا کنیم.
در این نشست مدیر کل دفتر توسعه اجتماعی و فرهنگی شرکت به ذکر مواردی که امکان مشارکت معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد پرداخت و تاکید کرد مشارکت در ساخت و بهره برداری از فرهنگسرا، کتابخانه، رویدادهای فاخر فرهنگی، گذرهای فرهنگ و هنر در شهرهای جدید پس از انعقاد تفاهم نامه با مشارکت معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می پذیرد.
وی همچنین به ساخت 12 فضای فرهنگی از سال 96 تاکنون از جمله فرهنگسرا ، کتابخانه ، مجتمع فرهنگی ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان .. اشاره کرد و افزود: برگزاری رویدادهای فاخر فرهنگی، اولین و دومین جشنواره فیلم و عکس شهرهای جدید که با استقبال خوب شهروندان شهرهای جدید مواجه شد از جمله اقداماتی بوده که در شهرهای جدید صورت گرفته است.
در ادامه این جلسه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز اظهار داشت: استان تهران فقیرترین استان کشور است و تقریبا به جز شهر تهران، هیچ فضای فرهنگی هنری فاخری در استان نداریم که امیدوارم با این همکاری در شهرهای جدید این مهم صورت پذیرد.
وی همچنین ادامه داد: بسیاری از هنرمندان برجسته کشوری در شهر جدید پرند و دیگر شهرها ساکن هستند که می توانیم از این ظرفیت برای توسعه منطقه استفاده مطلوب داشته باشیم .
جاودانی ادامه داد: در دو بخش امکان مشارکت و همکاری در زمینه ساخت و ساز این فضاها وجود دارد؛ بخش اول در زمینه ساخت و ساز فضاهای فرهنگی و اجتماعی که این فضاها در کجا و چطور ساخته شود و در واقع به استاندارهای ساخت ساز چنین فضاها در شهرهای جدید می توان پرداخت و در بخش دوم به چگونگی استفاده از این فضاها و رویدادهای فرهنگی و هنری می تواند مشارکت و همکاری داشت و جشنواره های فرهنگی و هنری را می توان به سمت شهرهای جدید سوق داد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز علاقه کرد حتی در جشنواره های عکس و فیلم سالانه در شهرهای جدید می توانیم با هم مشارکت و همکاری داشته باشیم.
وی همچنین به امکان ارائه مجوز بعضی از فعالیت های هنری تنها در شهرهای جدید اشاره کرد و افزود: با توجه به این مهم، بسیاری از شهرها و روستاهای اطراف به شهرهای جدید مراجعه خواهند کرد که باعث رونق فرهنگی و اجتماعی در شهرهای جدید خواهد شد.
جاودانی با اشاره به دشواری تغییر و ایجاد فضاهای جدید در شهرهای موجود و قدیمی بیان کرد: در شهرهای جدید ایجاد فضاهای جدید امکان پذیر تر خواهد بود.
در پایان این نشست مقرر شد تفاهمنامه ای مابین شرکت عمران شهرهای جدید و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنظیم شده و ایجاد و بهره برداری از مدارس هنرهای زیبا، فرهنگسرا ،کتابخانه عمومی،سالن های تئاتر، پردیس سینمائی، گذرهای فرهنگ و هنر ، برگزاری آیین های مذهبی و ملی ، جشنواره های هنری و فرهنگی، نمایشگاه های هنری، جشنواره های فرهنگ اقوام، بصورت مشارکتی صورت پذیرد.

لینک کوتاه نوشته
https://www.ntdc.ir/?p=11794
کد خبر
11794
بازدید
13544