• وزارت راه و شهرسازی
  شهر جدید
  مجری مطالعات و ایجاد شهرهای جدید در کشور
 • سکونت در شهرهای جدید
  شهر جدید هوشمند
  قیمت مناسب مسکن
  فرصتهای سرمایه گذاری
  امکانات رفاهی
در نشست گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل مطرح شد :

آماده‌سازی مهم‌ترین بخش در چرخه مدیریت بحران / ضرورت انجام اقدامات شرکت عمران شهرهای جدید در راستای تاب‌آوری


نشست گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل در شرکت عمران شهرهای جدید برگزار و اقدامات این شرکت در راستای افزایش تاب‌آوری و همسو با اهداف پدافند غیرعامل عنوان شد.


به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید نشست بزرگداشت هفته پدافند غیرعامل، امروز، دوشنبه، سیزدهم آبان‌ماه با حضور زهره داود‌پور، عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید و جانشین رئیس کمیته پدافند غیر عامل این شرکت، سردار داری‌وندی، جانشین معاونت زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل و جمعی از مدیران و کارشناسان شرکت عمران شهرهای جدید در محل این شرکت برگزار شد.
داودپور در ابتدای این نشست، پدافند غیرعامل را دفاع و آمادگی مبتنی بر مشارکت مردمی خواند و با اشاره به اینکه این مهم را می‌توانیم از طریق ویژگی‌های کالبدی دنبال کنیم، گفت: در حوزه وظایف و رسالت‌های شرکت عمران شهرهای جدید، می‌توانیم بستر و زمینه را برای تحقق اهداف پدافند غیرعامل ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه، مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی سال‌ها است که به حوزه پدافند غیرعامل پرداخته و مبحث بیستم خود را به مسائل فنی و ضوابط و مقررات حوزه پدافند غیرعامل اختصاص داده است، افزود: بحث اصلی در پدافند غیرعامل، مشارکت مردم است و باید پیش از مواجهه با بحران، به آموزش و فرهنگسازی مباحث مرتبط در جامعه بپردازیم.
این مقام مسئول در ادامه با تبیین ریشه واژه تاب‌آوری، آن را به معنی خیزش و برگشت به عقب خواند و گفت: تاب‌آوری مانند خاصیت کشسانی است و بر این تاکید می‌کند که اگر یک شرایط بحرانی جامعه را درگیر کند، چه باید کرد که جامعه و زیرساخت‌ها تاب‌آور باشد و پس از بحران به حالت اولیه خود بازگردند. به عبارت دیگر ظرفیت برآمدن از عهده خطرات غیرمترقبه پس از بروز این خطرات و یا توانایی یک عامل اجتماعی برای انطباق با تنش‌های مخاطره‌آمیز را تاب‌آوری می‌گویند.
داودپور در ادامه، پویایی، توان تغییرپذیری و ظرفیت پذیرش تغییرات، قابلیت بازگشت به شرایط قبل و اصلاح‌پذیری یک وضعیت برای بازگشت به شرایط اولیه را از جمله ویژگی‌های تاب‌آوری برشمرد و فصل مشترک همه این ویژگی‌ها را قابلیت انطباق با شرایط بحرانی خواند.
وی در بخش دیگری از این نشست توجه به ابعاد و شاخص‌های تاب‌آوری را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به اینکه کشورمان همه انواع سوانح طبیعی را دارا است، خاطر نشان کرد: ضوابط و مقررات شهرسازی منطبق با ملاحظات پدافند غیرعامل است و این ضوابط به تاب‌آوری شهرها و بازگشت به شرایط اولیه آن‌ها کمک شایانی می‌کند.
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینکه هراندازه شهر بزرگتر باشد، خطرات و تهدیدها نیز بزرگتر می‌شود گفت: سوانحی مانند سیل، زلزله، خشکسالی، آتش‌سوزی، فرو‌نشست، طوفان و ... نیازمند مقابله است و باید در برابر آن تاب‌آور باشیم.
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه به تشریح چرخه مدیریت بحران پرداخت و انتظار یا پیش‌بینی، اعلام خطر، نجات، رهاسازی و عادی‌سازی و بازسازی و بازتوانی را از جمله موارد مهم این چرخه برشمرد و تاکید کرد: در این چرخه آماده‌سازی به اذعان بسیاری از متخصصان مهم‌ترین بخش تلقی می‌شود.
داود پور در ادامه حوادث را به چهار دسته جزئی، مهم، بحران و فاجعه تقسیم کرد و گفت: مجموعه اقداماتی که در دو سال اخیر در شرکت عمران شهرهای جدید انجام شده و انجام می‌شود در راستای افزایش تاب‌آوری است و با استفاده از طرح‌هایی كه در این حوزه در حال تهیه و تدوین است، تلاش می‌کنیم ،فرهنگ سازی و آموزش آمادگی جامعه را در این خصوص افزایش دهیم.
"دفاع" یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های امنیت ملی است
سردار داری‌وندی، جانشین معاونت زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل نیز در بخش دیگری از این نشست به اهمیت پدافند غیرعامل از دریچه امنیت ملی پرداخت و "دفاع" را یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های امنیت ملی و شامل دفاع عامل و دفاع غیرعامل دانست.
وی به اقدامات انجام‌شده در حوزه دفاع عامل اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های صورت‌گرفته به هدفمان که همان بازدارندگی است، تا اندزه زیادی دست یافته‌ایم و امروز هیچ کشوری به خود اجازه حمله به کشورمان را نمی‌دهد؛ اگر بخواهیم مورد ظلم و تعدی دشمنان واقع نشویم باید از قدرت دفاعی مناسبی برخوردار باشیم و خوشبختانه در این عرصه تا حد زیادی در کشور توانمند شده‌ایم.
داری‌وندی سپس به وضعیت پدافند غیرعامل در کشور پرداخت و با اشاره به اینکه در این حوزه راه زیادی تا بازدارندگی وجود دارد، گفت: در دفاع غیرعامل با تهدیدات چندلایه در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، محیط زیستی و ... مواجهیم و باید برای مقابله با این تهدیدات آماده باشیم.
وی با تاکید بر ضرورت طراحی اصول و مبانی پدافند غیرعامل د رامور سازمانی گفت: این حوزه شامل مبانی دینی، قانونی و علمی است و باید از ظرفیت‌های این مبانی استفاه کنیم.
جانشین معاونت زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه باید الزامات و ملاحظات حوزه پدافند غیرعامل را طراحی کنیم و د راین زمینه نیازمند کار پژوهشی گسترده‌ای هستیم تا میزان آسیب‌پذیری را کاهش دهیم.
وی گفت: طرح‌های خرد و کلان مختلفی در حوزه‌های عمومی و تخصصی و راهبردی در سازمان پدافند غیرعامل تدوین شده و مبنای برنامه‌ریزی و فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی در این خصوص است. در حوزه برنامه‌ریزی اقدامات مختلفی حول محور اطلاعات، اشراف اطلاعاتی، شناسایی تهدیدات بالفعل و بالقوه، اعلام هشدار به دستگاه‌ها و طرح‌های آموزشی انجام می‌شود.
داری‌وندی در پایان به اهمیت پدافند غیرعامل در حوزه فعالیت وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران شهرهای جدید نیز اشاره کرد و گفت: اولین موضوع این است که این وزارتخانه خود را در برابر تهدیدات مصون و سرمایه‌های انسانی و معنوی خود را حفظ کند. در وهله دوم نیز حفظ زیرساخت‌های مادی به‌منظور استمرار خدمات باید مورد توجه قرار گیرد تا خدمت‌رسانی به صورت پیوسته صورت گیرد و از این طریق جامعه پایدار شود.
فرهادی‌پور و نجفی از مدیران شرکت عمران شهرهای جدید نیز در بخشی از این نشست مواردی در راستای اهمیت پدافند غیرعامل اشاره کردند و پس از آن، مانوور پدافند غیرعامل در این شرکت به اجرا درآمد و با موفقیت انجام شد.


تاریخ انتشار : دوشنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۷:۲۴
ارسال شده توسط : واحد روابط عمومی
کد خبر : 1171
تعداد بازدید : 51